Kategorie
Ubezpieczenia

KARY ZA BRAK OC- ile wynoszą i od czego zależą?

Kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC nie są niskie. Dla właścicieli samochodów osobowych bez OC to aż 5200 zł, dla właścicieli ciężarówek 7800 zł. To kwoty bardzo wysokie w porównaniu do średniej ceny OC, która wynosi 700-800 zł.

Kontrole są przeprowadzane przez Policję albo organy właściwe w sprawach rejestracji pojazdów. Brak ubezpieczenia OC wychodzi również podczas rutynowego sprawdzania informacji o polisach OC, przekazywanych przez firmy ubezpieczeniowe do UFG.

W przypadku komunikacyjnego ubezpieczenia OC, wysokość opłaty karnej zależna jest od liczby dni, przez które posiadacz pojazdu pozostawał bez ochrony ubezpieczeniowej oraz od rodzaju tego pojazdu.

 W razie szkody spowodowanej nieubezpieczonym pojazdem, odpowiedzialność wobec poszkodowanych przejmuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jednak po wypłacie odszkodowania dochodzi on całej wypłaconej sumy solidarnie od nieubezpieczonego posiadacza oraz sprawcy, który kierował samochodem bez ubezpieczenia OC. Najwyższa kwota, którą musi zwrócić winowajca wynosi ponad 1,5 miliona złotych.

Jak pokazują dane Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, aż 40% wykrytych nieubezpieczonych to osoby, które zakupiły używane samochody, natomiast jedną czwartą stanowią kierowcy, którzy opłacali polisę OC w ratach. 

Chyba wszyscy przyznają rację, że nie opłaca się jeździć autem bez ubezpieczenia. W kolejnym wpisie wyjaśnię, gdzie ubezpieczenie OC kupisz najtaniej i dlaczego składki za OC są inne w każdym towarzystwie.

Autor: Żaneta

Dzień dobry! Witam wszystkich odwiedzających 🙂 Nazywam się Żaneta Suliga. Jestem multiagentem i zajmuję się ubezpieczeniami. Z racji tego, że branża ta jest bardzo obszerna, to warto zagłębić się bardziej w ten temat. Od czasu do czasu będę umieszczać tutaj moje wnioski, spostrzeżenia i uwagi oraz oferty, które dla mnie są coś warte. Zachęcam do kontaktu i zadawania pytań 🙂

facebook
www

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *