Kategorie
Ubezpieczenia

NAJTAŃSZE OC- skąd biorą się różnice w cenach?

Tak jak wspominałam w ostatnim poście, dzisiaj o tym, gdzie najtaniej zapłacimy za OC auta i dlaczego cena OC jest inna w każdym towarzystwie? Co powoduje tak znaczne różnice?

Wielu kierowców nie ma świadomości, że składki za OC wyraźnie różnią się między sobą w zależności od ubezpieczyciela. Praktyka w branży ubezpieczeniowej uczy, że chociaż zakres ochrony jest opisany ustawą, to różnica w cenie między najtańszą i najdroższą polisą wyniesie co najmniej kilkaset złotych.

Ten sam kierowca może przepłacić za polisę OC nawet kilka tysięcy złotych, jeśli nie porówna ofert różnych ubezpieczycieli. Jeżeli szukasz taniego OC, pamiętaj, że zakres polisy jest regulowany ustawowo, dzięki czemu każdy ubezpieczyciel obejmuje swojego klienta dokładnie taką samą ochroną. Jednak w kwestii ceny, ubezpieczyciele mają dowolność. To, ile klient zapłaci za ubezpieczenie w dużej mierze zależy od tego, jakie towarzystwo wybierze.

Zbierane przez ubezpieczycieli informacje służą do oceny ryzyka spowodowania szkody przez danego kierowcę. Każda firma ustala własne zasady interpretacji pozyskanych danych i wyceny polisy. Jedne firmy skłonne są stosunkowo tanio ubezpieczyć młodego kierowcę, a inne zaproponują mu zaporową cenę, ponieważ nastawiają się tylko na doświadczonych kierowców. Ilu ubezpieczycieli, tyle sposobów kalkulacji składek takiego samego OC.

Kalkulując składkę ubezpieczenia OC, towarzystwa biorą pod uwagę dane dotyczące właściciela samochodu oraz samego auta. Wśród informacji związanych z kierowcą najbardziej istotne są: wiek, miejsce zamieszkania czy zniżki za bezszkodową jazdę. W przypadku ubezpieczanego pojazdu, ubezpieczyciele głównie zwracają uwagę na pojemność silnika, markę oraz rok produkcji auta.

W 2019 roku najwięcej na OC wydawali mieszkańcy Wrocławia (939 zł), Warszawy (890 zł) i Gdańska (889 zł). Najtańsze polisy ubezpieczyciele proponowali kierowcom z Rzeszowa (614 zł), Kielc (640 zł) i Opola(641 zł).

Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia…

Przedłużając umowę w tej samej firmie płacisz zwykle o wiele więcej, niż zapłaciłbyś będąc nowym klientem.

Pamiętajmy, że przepisy gwarantują właścicielom aut automatyczne przedłużenie OC w przypadku, gdy pojazd zostaje u tego samego właściciela. Na 14 dni przed końcem polisy mają obowiązek poinformować klienta o prolongacie umowy. Teraz ruch leży po naszej stronie, czyli stronie klienta – możemy nie robić nic, wtedy ubezpieczenie przedłuży się automatycznie po cenie zaproponowanej przez ubezpieczyciela (czyli często tej wyższej), albo wziąć sprawy w swoje ręce i porównać oferty w innych towarzystwach. Co najciekawsze, nawet cena wg. taryfy dla nowego klienta w tym samym towarzystwie może być dużo wyższa niż cena w innym towarzystwie.

Większość klientów nie upomni się o lepsze stawki. Dopóki nie zmieni się świadomość klientów i ich nawyki w obszarze zakupu polis komunikacyjnych, praktyki stosowane przez ubezpieczycieli i faworyzujące nowych klientów kosztem starych, będą stosowane. 

Jeśli nie chcesz przepłacać za OC, sprawdź oferty innych towarzystw. Zajmie to kilka minut, a dzięki temu możesz zaoszczędzić kilkaset do kilku tysięcy złotych.

Napisz do mnie- porównam oferty wszystkich towarzystw.

Autor: Żaneta

Dzień dobry! Witam wszystkich odwiedzających 🙂 Nazywam się Żaneta Suliga. Jestem multiagentem i zajmuję się ubezpieczeniami. Z racji tego, że branża ta jest bardzo obszerna, to warto zagłębić się bardziej w ten temat. Od czasu do czasu będę umieszczać tutaj moje wnioski, spostrzeżenia i uwagi oraz oferty, które dla mnie są coś warte. Zachęcam do kontaktu i zadawania pytań 🙂

facebook
www

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *