Kategorie
Ubezpieczenia

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE- jak wybierać polisę i co powinieneś wiedzieć?

Na wstępie trochę informacji o rodzajach ubezpieczeń na życie, znajdziecie je na mojej stronie https://www.klikubezpieczenia.pl/ubezpieczenia/zycie.

Co ma wpływ na koszt polisy na życie :

  • nasz wiek
  • przebyte choroby
  • obecny stan zdrowia
  • choroby występujące wśród krewnych
  • wykonywany zawód
  • uprawiane sporty ekstremalne

Wysokość składki zależy także od:

  • sumy ubezpieczenia (np. 100.000 zł odszkodowania na wypadek śmierci)
  • okresu ubezpieczenia (np. 5 lat ,10 lat, 20 lat)
  • wykupionych ubezpieczeń dodatkowych

Często spotykam się z sytuacją, kiedy klienci potrzebują ubezpieczenia na życie do kredytów hipotecznych, która jest obowiązkowo wymagana przez banki. Staram się wybijać z głowy takie polisy bankowe na rok, które są potem zawierane ponownie. Dlaczego? Dlatego, że Ci się to nie opłaca. No jak to? Przecież banki często oferują tańsze polisy- powie klient. Tak zgodzę się, ale…nie do końca tak jest…

Banki oferując polisę roczną, po pierwsze zarabiają na tym każdego roku, po drugie składka taka wzrasta z roku na rok. Co roku jesteśmy starsi, a wiek to czynnik wpływający na wzrost składki. Jednym z zasadniczych powodów płacenia wyższej składki za ubezpieczenie na życie jest również wynik ankiety medycznej. Jeśli ubezpieczony w przeszłości przechodził poważne choroby czy operacje, będzie musiał liczyć się z wyższą opłatą za polisę. Niestety jeśli się tak zdarzy-możesz zapłacić za składkę dużo więcej z racji zwiększonego ryzyka śmierci. Niektóre towarzystwa bardzo restrykcyjnie do tego podchodzą.

Ubezpieczenie takiej osoby odbywa się zawsze na indywidualnych warunkach i trzeba się liczyć z możliwością odmowy ze strony zakładu ubezpieczeń. Każdy wniosek osoby, która wcześniej poważnie chorowała, rozpatrywany jest indywidualnie. Analizowana jest ankieta medyczna oraz historia choroby. Często zakład ubezpieczeń kieruje klienta na dodatkowe badania (opłacone przez towarzystwo ubezpieczeniowe).

Jeśli kupujesz polisę na 20-30 lat (na tyle najczęściej zawiera się kredyt hipoteczny) jesteś bezpieczny i nie musisz się martwić. Płacisz cały czas jednakową składkę bez względu na to, że jesteś starszy albo zachorujesz. Poza tym, zawsze masz możliwość wypowiedzenia polisy, nie ma sytuacji, że jesteś uwiązany.

Warto się zastanowić nad takim rozwiązaniem, ponieważ często polisa kupiona poza bankiem nie jest wcale droższa (to głownie zależy od banku i od tego na czym zarabia udzielając kredytu), a nawet jeśli już tak się zdarzy, to nie są to dużo większe kwoty.

Wniosek? Warto pomyśleć o zakupie długoterminowej polisy na życie między 25 a 35. rokiem życia, gdy jeszcze mamy szansę załapać się na niższe składki. Młoda osoba zapłaci niższą składkę, ale i uzyska pewność, że polisa na życie ochroni ją i najbliższych, nawet jeżeli zdiagnozują u niej raka lub inne poważne zachorowanie.

Autor: Żaneta

Dzień dobry! Witam wszystkich odwiedzających 🙂 Nazywam się Żaneta Suliga. Jestem multiagentem i zajmuję się ubezpieczeniami. Z racji tego, że branża ta jest bardzo obszerna, to warto zagłębić się bardziej w ten temat. Od czasu do czasu będę umieszczać tutaj moje wnioski, spostrzeżenia i uwagi oraz oferty, które dla mnie są coś warte. Zachęcam do kontaktu i zadawania pytań 🙂

facebook
www

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *