Kategorie
Ubezpieczenia

Ubezpieczenie domu w budowie – kiedy się na nie zdecydować?

Z każdym rokiem, co raz więcej osób decyduje się na ubezpieczenie swojego domu lub mieszkania. Nie każdy jednak wie, że może wykupić polisę z ochroną obejmującą dom także w takcie budowy. Co zatem jest w zakresie i kiedy się zdecydować ubezpieczenia domu w budowie?

Ubezpieczenie budowy domu – jaki jest zakres ochrony?

Ubezpieczenie domu w budowie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby objąć ochroną swoją nieruchomość jeszcze przed wprowadzeniem się do niej. W zakresie polisy najczęściej są nie tylko skutki zdarzeń losowych takich jak pożar, silny wiatr czy grad, lecz także kradzież z włamaniem. W przypadku tego ostatniego ryzyka warunkiem objęcia ochroną jest to, by dom był w stanie zamkniętym surowym, tym samym musi posiadać pełne zadaszenie i zamknięte wszystkie otwory zewnętrzne (okna i drzwi).

Jednak szczegółowe warunki wynikające z umowy ubezpieczenia domu w trakcie budowy są tak naprawdę zróżnicowane i zależne od danego ubezpieczyciela. Dlatego tak jak w przypadku pozostałych ubezpieczeń dobrowolnych przed podpisaniem polisy należy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Najczęściej jednak zakłady ubezpieczeń obejmują ochroną:

  • Zdarzenia losowe – czyli wydarzenia, których nie można przewidzieć. Na przykład pożar, uderzenie pioruna, grad, silny wiatr, upadek drzewa, wybuch, lawina, trzęsienie ziemi czy wjechanie samochodu w ścianę domu, a nawet upadek samolotu na teren budowy. Zazwyczaj zgodnie z zakresem ubezpieczyciele pokrywają również koszty nie tylko poniesionych strat, które wynikają z wartości zniszczonych przedmiotów, lecz także koszty, które ponieśliśmy na ratowanie swojego mienia, sprzątanie po szkodzie czy opłacenie rzeczoznawców.
  • Kradzież z włamaniem – umowa standardowo dotyczy elementów stałych, czyli tych przedmiotów, które już zostały zamontowane a których nie można odłączyć bez użycia narzędzi. Tym samym ochroną nie będą objęte meble, ale wbudowany sprzęt AGD czy kominek już tak.

Ubezpieczenie domu w budowie – kiedy zdecydować się na zakup polisy?

Wykupienie polisy, która swoim zakresem będzie obejmowała ochronę domu w trakcie budowy od zdarzeń losowych możliwe jest już na etapie pierwszych robót budowlanych, czyli tych związanych z wykonaniem fundamentu. W przypadku ryzyka kradzieży z włamaniem dom musi znajdować się w stanie surowym zamkniętym.

Jednak warunki ubezpieczenia budowy od kradzieży z włamaniem warto poznać odpowiednio wcześnie, tak by sprawnie zawrzeć umowę, kiedy będzie już taka możliwość.

Nie każdy pamięta o tym, że ubezpieczenie domu w budowie może okazać się koniecznością. Tym bardziej, że pozostawiona budowa po godzinach pracy może przyciągnąć złodziei, szczególnie, jeżeli znajduje się na obrzeżach miasta. Często ani ogrodzenie, ani zamontowane kamery nie stanowią dla nich przeszkody a odzyskanie skradzionych rzeczy jest niemożliwe. Dlatego ubezpieczenie domu w trakcie budowy jest zazwyczaj jedyną szansą na to, by odzyskać wartość utraconego w wyniku kradzieży  mienia.

Ubezpieczenie budowy domu – ile kosztuje?

Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia domu już zamieszkałego, koszty polisy obejmującej ochroną dom w budowie zależą miedzy innymi od metrażu, lokalizacji, konstrukcji czy rodzaju zabudowy. Polisę zazwyczaj można już kupić od kilkudziesięciu złotych na rok.

Autor: Żaneta

Dzień dobry! Witam wszystkich odwiedzających 🙂 Nazywam się Żaneta Suliga. Jestem multiagentem i zajmuję się ubezpieczeniami. Z racji tego, że branża ta jest bardzo obszerna, to warto zagłębić się bardziej w ten temat. Od czasu do czasu będę umieszczać tutaj moje wnioski, spostrzeżenia i uwagi oraz oferty, które dla mnie są coś warte. Zachęcam do kontaktu i zadawania pytań 🙂

facebook
www

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *